Travel

Sonunu Hiç Düşündünüz Mü?

Hatırlarsınız ilk bilgisayarınızı, ilk kaset çalarınızı ya da elinize aldığınız ilk telefonunuzu.  Çok uzaklara gitmeye gerek yok, cep telefonu için ilk çalışmalara 1982 senesinde başlandı.  İlk cep telefonu görüşmesi ise 1991 senesinde Finlandiya’da yapıldı.

10 Mart 1876 senesinde Graham Bell ilk telefonu icat ettiğinde iletişim teknolojisinin bu noktalara kadar gelebileceğini aklının ucundan geçirmişmidir acaba diye sormadan edemiyorum kendime.

Teknolojideki gelişme sadece telefonda olmadı elbette. Büyük , küçük çok fazla elektronik cihazda gelişmeler yaşandı. Telefonlarımızı artık 1 sene içerisinde değiştirir hale geldik. Aynı şekilde bilgisayarlarımız, evimizdeki televizyonlar, herşey..

Üzerine birde hızlı ve ucuz üretimde eklenince, bozulan elektronik cihazımızı tamir ettirmek yerine yenisini almak daha da kolay hale geldi.

Peki yaptığımız onca elektronik alışverişlerinin sonrasında geride bıraktıklarımız, eskimiş elektronik ürünler, eski model telefonlar, televizyonlar, kaset çalarlar ve daha fazlası nerede? Bunu hiç düşündünüz mü?

china5

Çin’in güneyindeki Guiyu kenti, Dünya’daki 20-50 Ton arasında değişen elektronik çöplerin %75’inin toplandığı yer. Buraya her yıl milyonlarca atık bilgisayar, televizyon ve bir çok elektronik cihaz geliyor.

 

Kent halkı ise sahip oldukları küçük atolyelerde bu elektronik atıklarının üzerindeki bakır ve altın gibi değerli madenleri ayrıştırıyor. Kentte toplamda 30binden fazla çalışan var ve günlük ücretleri 3 dolar.

epa000471501 A worker rummages through electronic waste for the purpose of salvaging metals and other materials for resale in Guiyu, south China's Guangdong province, Friday 01 July 2005. Electronic waste, illegally imported here from developed countries, is causing severe environmental damage and exposing workers to highly toxic chemicals and heavy metals. EPA/MICHAEL REYNOLDS

epa000471501 A worker rummages through electronic waste for the purpose of salvaging metals and other materials for resale in Guiyu, south China’s Guangdong province, Friday 01 July 2005. Electronic waste, illegally imported here from developed countries, is causing severe environmental damage and exposing workers to highly toxic chemicals and heavy metals. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Kente gelen elektronik çöplerin yaklaşık %80’i denizaşırı ülkelerden gelmekte ve en önemli kaynak ise Amerika Birleşik Devletleri.

Yapılan bu işlem sonucunda Guiyu halkı toplamda 75 milyon $ gelir elde ediyor.

Elektronik çöplerin ekonomik değeri her ne kadar büyük olsa da orada yaşan halk için zararı çok fazla.

china4

Shantou Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre 1-6 yaş arasındaki 165 çocuğun 135’inde beyin hasarı gözlemlenmiş.  Guiyu’da yaşayan insanların %85’inde cilt kanseri bulunmaktadır.

 

Resimlerden de gördüğünüz gibi kent tamamıyla çöplüğe dönmüş durumda.

Birleşmiş Devletler tarafından 1989 senesinde yapılan anlaşmaya göre atık elektronik materyallerin ihracı yasaklanmışken , başta Amerika olmak bir çok ülke bu anlaşmaya imza atmamıştır.

Belki de gelecekte başka gezegenlerde kurduğumuzu kolonilerde geri dönüşüm işlemleri yapacağız yoksa Dünya’nın Wall-E filmindeki Dünya’dan farkı kalmayacaktır.

china1