Food

Mentorunu Seçme Zamanın Gelmedi Mi?

Mentorluk Nedir? 

Mentorlar, sizden daha çok tecrübeye sahip, daha çok hata yapmış ve network olarak güçlü, size yol gösterebilecek insanlardır.

Bir çok insan kendileri için “Potansiyel Mentor” ları olan insanlara tamamen yanlış bir şekilde yanaşıyor. Bu sebeple, kendilerine mentor bulmak için çaba gösterselerde bu alanda ne yazık ki başarısız oluyorlar.

 

 

Peki Nedir Yapılan Bu Yanlışlıklar?

Yanlış sorular yöneltmek.

“Uygun bir zamanınızda kahve içebilir miyiz?

Benim mentorum olur musunuz?” 

gibi sorularla yanaşmaya çalışıyorsanız, bundan sonraki kısıma iyi odaklanmalısınız. Çünkü yanlış yapıyorsunuz.

Çoğu zaman bu tip davranışlar yolda yürürken karşınıza çıkıp aniden sizden para isteyen biri ile aynı konuma sokabiliyor. Burada da olduğu gibi karşınızdaki kişi sizden kendisi için değerli olan bir şey – “PARA” –  isterken, onun size ne katacağını düşünmüyor bile.

İşte tüm problem bu noktada ortaya çıkıyor.

Mentorlar sizlerle yakınlaşmaya başlamadan önce,  onlara bir sonraki aşamada ne gibi alanlarda fayda sağlayacağınızı düşünmeye başlıyorlar. Elbette 10 milyon dolarlık şirketleri olabilir ve bu rakam sizin için oldukça fazla bile gelebilir. Unutmamanız gereken nokta  onların da etrafında 200 milyon dolarlık şirketi olan iş arkadaşları mevcut ve onlarda o noktaya geçmek için çalışıyorlar.

Asıl soru;

“Siz mentorlarınızı o noktaya geçmeleri için ne şekilde katkı sağlayacaksınız?”

Kendi kendinize mentorlarınızı o noktaya geçme konusunda nasıl yardımcı olabileceğini sorabilirsiniz. Bu noktada yaratıcı olmalısınız.

Önce mentor olarak belirlediğiniz kişinin hangi alanlarla ilgili çalıştığını iyi analiz etmelisiniz. Onun aklına gelemeyecek ve gördüğünde etkilenebilecek çalışmalar yapmaya başlamalısınız. Çalıştığı alan ile ilgili yurtdışındaki iş modellerini inceleyerek ona bir sunum yapabilirsiniz. İşin en önemli noktası onu önce siz etkilemelisiniz. Potansiyel mentorlarınıza değer katmaya başladıktan sonra onlara kahve içme randevusunda bulunabilirsiniz.

Mentorlarınız ile Nasıl ve Nerede Tanışacaksınız?

Soyal bir çağda olduğumuzu unutmamanın vakti geldi. Mentorunuz olabilecek bir çok üst düzey yönetici ve Ceo’lar ile sosyal medyayı kullanarak kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.

Katıldıkları konferansları listenize alın. Potansiyel mentorlarınız, iş yaptıkları sektörlerdeki etkinlikleri kaçırmayacak ve onlara dahil olacaktır. Bu etkinlikleri fırsata dönüştürmek sizin elinizde.

 Mentorumun Olması Bana Ne Faydası Sağlayacak?

Mentorunuzun olması sizi ve sahibi olduğunuz işinizin büyümesine katkı sağlayacak. Nasıl mı olacak?

-AYNI HATALARI SİZ DE YAPMAYACAKSINIZ

Tecrübeleri ile beraber sizin aynı hataları yapmanızı engellemek için mentorlarınız ile sürekli bağlantı içinde olmalısınız.

-A TAKIMI KURMA KONUSUNDA YARDIMA İHTİYACINIZ VAR VE BU KONUDA YARDIMA İHTİYACINIZ VAR

İşin başlangıcında “Doğru Takım” çok önemlidir. Peki doğru ve işe uygun olan insanı nasıl alacağınızı biliyor musunuz?  A – Takımı kurma konusunda mentorlarınız size yol gösterecektir.

-INVESTMENT VE EXIT PLANLARINIZ NELER?

“Investment&Exit” iş dünyasının en hileli ve kandırılmaya müsait durumlarından bir tanesi. Bu alanda tecrübeniz yok ise Mentorsuz hareket etmemelisiniz.

Şirketinizin değerini nasıl belirleyeceğiniz, yatırımcılarınız şirketin başına dışarıdan bir CEO getirmeye karar verirse nasıl tepki vereceğiniz ve daha fazlası. Tüm bu durumlar için mentorunuza danışmalısınız.

TOP 10 Mentor Listeni Oluşturmaya Başladın Mı?

Top 10 mentor listeni oluşturmaya başlamalısın. Daha sonra yanlarına nasıl iletişime geçebileceğin konusunda her şeyi yazmalısın. Ortak tanıdıkların, ilgi alanları, hangi sektörde bulundukları, sosyal medya hesapları ve daha fazlası.

 BÜYÜK DÜŞÜNME SIRASI SİZDE

Kendi dünyandan dışarı çıkmalı ve düşünce yapını genişletmelisin. Senin düşüncen yıllık  $100.000 kazanç iken , Mentorlarınla beraber bu kazancını $1 Milyon’a kolayca dönüştürebileceğini unutma.

Sonrası mı? Harekete geçme vakti!

EY